Akce a foto 2024
15. 6. 2024

Slavnostní odhalení pamětní desky Matěje Taufera u domu č.p. 91

Matěj Taufer se narodil 3. září 1893 v Bílkově. Po návratu z 1. světové války žil v Praze, kde se také oženil. Postupně se vypracoval na jednoho z nejlepších leteckých mechaniků a v roce 1927 byl ministrem navržen jako doprovod pplk. Skály při dálkovém letu z Prahy do Tokia. Start tohoto unikátního a odvážného letu se uskutečnil 8. srpna 1927 (bohužel technická závada při zpátečním letu vše ukončila). 

O rok později se četař Taufer zúčastnil jako pozorovatel se štkpt. Kallou letu kolem Malé Dohody a Polska, jejich let byl oceněn první cenou.

Během války se se svojí ilegální protifašistickou činností ocitl několikrát v ohrožení života. V roce 1945 se vrátil zpět do Československých aerolinií jako mechanik – dílovedoucí a pracoval zde až do svého důchodu. Zemřel 3. listopadu 1971 ve věku 78 let. 

Matěj Taufer reprezentoval nejen Československou republiku, ale i obec Bílkov. Jeho život je představen i v dačickém leteckém muzeu formou fotografií, modelu letounu Letov Š–16 a kopiemi rodného a domovského listu.

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnila vnučka Hana Veselá i pravnučka Martina Veselá.

Celý článek Vlastimila Kolomazníka o Matěji Tauferovi najdete na 8. straně Dačického zpravodaje - https://zpravodaj.munipolis.cz/dacice/cerven-2024/

30. 4. 2024

Stavění májky a pálení čarodějnic

3. 3. 2024

Dětský karneval

V neděli odpoledne se na sále sešlo na 30 masek, celé odpoledne nám hrál DJ Lumír. Pro děti byly připravené různé soutěže: nejvíce je bavila židličková a tanec s balónkem. Za výhru si děti odnesly různé ceny.

3. 2. 2024

Masopust

Po covidové pauze se v Bílkově uskutečnil opět masopustní průvod. Sešlo se na 40 masek, nechyběl mezi nimi šašek, Leotýnka se svým rytířem, kovboj, indián, jednorožec, Vochomůrka a Křemílek. Potěšil nás svojí návštěvou Ondřej Sokol s Kvízovou dámou a seznámil nás se svojí populární hrou NA LOVU. U každého kdo otevřel bránu do svého dvora mu muzikanti zahráli a zazpívali písničku, všem patří velké díky a budeme se těšit 29.6.2024 na Po masopustní zábavě           v Bílkově na hřišti. 

Novoroční výstup na Bábu