Rok 2010


24. 12. 2010
Vánoční koledy

Na Štědrý den jsme měli možnost poslechnout si vánoční koledy v podání žáků dačické ZUŠ.

https://photos.app.goo.gl/cvMvPV9S2HVLikXa8
Vánoční betlém

Je velmi příjemné, když se i v dnešní uspěchané době, najde někdo, kdo věnuje svůj um a volný čas na vybudování něčeho tak hezkého, jako náš místní truhlář a řezbář pan Jan Křížek. Přinášíme Vám pár obrázků vyřezaného dřevěného, pohylivého Betléma, který vlastnoručně stvořil. Můžete si jej ovšem prohlédnout i naživo, protože ho vystavil na své zahradě, aby Vám tak zpříjemnil tento předvánoční čas

.

Video YouTube17. 11. 2010
Stavění "Dědka"

Bílkovští hasiči opět prokázali, že mají nejen spoustu energie, ale i smysl pro humor a kvalitní recesi.   Jak jsme již informovali, bylo neoficiálním měřením prokázáno, že hned vedle nejvyššího vrcholu v okolí zvaného Bába se tyčí vrcholek ještě o dva metry vyšší. K příležitosti křtu tohoto pahorku vytvořil místní řezbář pan Jan Křížek sochu starce, která byla vsazena nenásilným způsobem do této krásné jihočeské přírody. Toto místo, které by si měl zakreslit do své mapky každý správný turista, dostalo z logických důvodů jméno "Dědek". Věříme, že při své procházce navštívíte jak Bábu, tak i jejího podstatně mladšího, na dohled umístěného druha.

https://photos.app.goo.gl/bmdmkiRvnKxS6jqGA12. 11. 2010
Vyprávění o Islandu
O zajímavé zážitky z cesty po zemi ohně a ledu doprovázené úžasnými fotkami se s námi podělil bílkovský rodák Milan Kopečný. 

https://photos.app.goo.gl/QZns1y1LHnAPVEoDA 
8. 11. 2010
Hasičská brigáda - úklid obce

Jelikož místním hasičům záleží na tom, aby bylo v naší obci nejen bezpečno, ale i čisto, sešli se jako každý půlrok na pravidelné brigádě. Tentokrát uklidili část komunikace procházející Bílkovem a zbavily okolí přerůstajícího plevelného porostu. 
Tato činnost je nepovinná a naprosto nezištná, proto jim alespoň touto cestou děkujeme za hezčí Bílkov.

https://photos.app.goo.gl/hkSg3ZiiR16BN6FS6
22. 10. 2010
Obecní zabíjačka

Dobrovolní hasiči v Bílkově si dovolili, jako poděkování za vstřícnost při masopustním průvodu, uspořádat veřejnou zabíjačku. Již od pátku probíhaly usilovné přípravy, aby bylo o posvícenské sobotě co nabídnout. Připraveny byly jitrničky i jelítka, tlačenka a polévky, košilka a vše ostatní, co ke klasické domácí zabíjačce patří. Odpoledne a večer nám svým vystoupením zpříjemnila i hudební skupina Stonožka a děti se povozily na "Ponny expresu" z Malého Pěčína. 

https://photos.app.goo.gl/CbMcwRS697VefPxb717. 10. 2010
Drakiáda

V neděli odpoledne se na louce za kostelem za ideálního dračího počasí sešlo více než 50 dětí a rodičů, aby společně ozdobili podzimní nebe svými dráčky a draky. Nakonec se jich naučilo létat celých 21. Když už nám byla zima, sešli jsme se všichni u "bufetu", kde byl připravený výborný čaj, pekly se buřtíky, jablka a brambory. Prostě jsme si užili jedno báječné sychravé odpoledne.

https://photos.app.goo.gl/HquY8MUozn5QB4d38
2. 9. 2010
Fotky kostela

Ve čtvrtek 2. 9. jsme navšívili s fotoaparátem místní kostel. Přinášíme pár obrázků zvláště pro ty, kteří sice znají interiér kostela, ale neměli možnost vystoupat po schodech na věž až ke zvonu a pokochat se výhledem na okolí.

https://photos.app.goo.gl/kRJQH6y8g4GzaNTn8
29. 8. 2010
Loučení s prázdninami

Všichni z nás byli někdy školou povinní. Dobře si uvědomujeme, jak může být konec prázdnin pro děti stresující. Proto jsme se rozhodli jim závěr prázdnin zpříjemnit odpolednem plným zábavných her na bílkovském hřišti. Dětí se sešlo více než 30 a udělaly tím velkou radost všem organizátorům. Ti je za návštěvu a snahu odměnili pohoštěním a hezkými cenami.

https://photos.app.goo.gl/fsYbehQUSJ8sn3Dm6
14. 8. 2010
Hofstavcup

V pátém ročníku Hofstavcupu bojovalo o ceny a putovní pohár devět družstev: 3 ‰ Hříšice, Nething Junge, Peč, SK Hradišťko, Spěchoňové, Hofstav, Jindřichovice, HM Metal, Zoufalý chaos. Ačkoli to ráno vypadalo na déšť, počasí nám nakonec přálo. Všechny týmy předvedly velmi solidní výkony. Putovní pohár Hofstavcupu si nakonec odvezl jeden z favoritů – Zoufalý chaos. Gratulujeme!

https://photos.app.goo.gl/q1Zc1d4ro6G6z1839

25. 5. 2010
Letecké fotky Bílkova

https://photos.app.goo.gl/J5hNHWUUoufGg13YA


2. 7. - 11. 7. 2010
Zájezd do Itálie

Již koncem loňského roku se bílkovští hasiči rozhodli, že uspořádají  zájezd do italského lázeňského městečka Marcelli di Numana. Celkem 43 dovolenkářů z Bílkova, okolí a přízně se vydalo autobusem na cestu dlouhou 1300 km, aby viděli moře a památky, které tento kraj nabízí. Jelikož odjížděla většina členů dobrovolných hasičů, bylo potřeba se s nimi náležitě nejen rozloučit, ale hlavně po deseti horkých dnech náležitě přivítat. Na zážitky ze společné dovolené se optejte přímo u „ účastníků zájezdu“.

https://photos.app.goo.gl/7iuA95FMn33Z13hu8
12. 6. 2010
Dřevorubec roku a Buchta roku

Až příliš slunečné odpoledne si objednali bílkovští hasiči pro pořádání druhého ročníku zápolení v umění dřevařském a také pekařském,či cukrářském. Jedenáct mužů změřilo své síly v náročných disciplínách
jako např. sekání kmene nebo přibíjení hřebíků v devítimetrové výšce. Vítězem se překvapivě stal domácí Miloš Křížek, který překonal výsledky i o polovinu mladších konkurentů. Druhé místo si vybojoval Pavel Javůrek z Dobrohoště a třetí se umístil Michal Křížek.
Ani hezčí polovina obce se nenechala zahanbit a ukázala soutěživého ducha, když se do soutěže o nejlepší a nejhezčí buchtu s pečeným základem přihlásilo čtrnáct výrobků, za které by se nemusela stydět ani profesionální cukrářka. Porota tvořená těmi největšími dětskými odborníky přes dobroty zvolila pro letošek "Buchtou roku" zelený palouček Peti Hofbauerové. Druhé místo si vypekla Miluška Macků s nazdobenými košíčky muffin a třetí se umístily Raffaelo řezy Natálky Vitoušové.
Děti také nepřišly zkrátka, kromě ochutnávání buchet byl pro ně připraven skákací hrad, poníci s vozem z Malého Pěčína a skvělé osvěžení od hasičů z Hříšice.

https://photos.app.goo.gl/y1MpDkHp9nSjo86cA

29. 5. 2010
Dětský den

Letošní den dětí se bílkovští hasiči rozhodli zaměřit na další originální téma, a to "Pomáhat a chránit".
Připraveno bylo mnoho různých stanovišť, na kterých se děti naučily dopravní značky a základy zdravovědy, vyzkoušely si svou zručnost v jízdě na kole a prošly náročným policejním výcvikem včetně snímání otisků prstů . Za to byly odměněny hodnotnými cenami a spoustou dobrot. Celá akce byla zpestřena ukázkou vozidel a vybavení Policie České republiky a Městské policie Dačice.
Po vydařeném dětském dni, který navštívilo více než 60 dětí, a po večerní stezce odvahy, následovalo tradiční kácení Máje. Májku si vždy vlastnoručně pokácí šťastný majitel, který ji vyhraje v kole štěstí. Tím ovšem tradice nekončí. Podle zvyku tento strom odnesou kamarádi ještě ten večer výherci až před dům.

https://photos.app.goo.gl/tzBgSdmhAEQTczYY6
 
22. 5. 2010
Koloběžkový biathlon Bílkov vs. Dobrohošť

Po loňské prohře Dobrohoště v hokeji proti Bílkovu se oba týmy dohodly na odvetném zápase. Jelikož nám letošní zima nedovolila dostatečně upravit led, musel přijít na řadu alternativní nápad, a to závod na koloběžkách a ve střelbě ze vzduchovky. Závod se konal na místě oběma vsím dobře známém, na kopci Stařeček. Bohužel musíme konstatovat, že tým z Dobrohoště tuto odvetu vyhrál vysokým poměrem 23:7, čímž vyrovnala celkové skóre přespolního klání na 1:1. Již teď jsme zvědaví, v čem se obě vesnice utkají příští rok.

https://photos.app.goo.gl/stJryoZWdmwHYBpb6
30. 4. 2010
Stavění májky a pálení čarodějnic

Tradiční akce pořádaná místními hasiči a letos oživená krásným ohňostrojem.

https://photos.app.goo.gl/42WS8urdzUpKvEvv9

5. 4. 2010
Pomlázka

Velikonoční pondělí je nerozlučně spojeno s barvenými vajíčky, pestrými mašlemi, proutky spletenými do pomlázky, veselými chlapci a trpícími slečnami, které dobovolně podstupují někdy i bolestivé omlazování.
Ale řekněte, která by riskovala, že do příštího roku uschne?

https://photos.app.goo.gl/L9MaA7iPBr2XrM4Z8

 

 
1. - 3. 4. 2010
Hrkání

Další krásnou tradicí, která se v Bílkově udržuje bez přerušení již od nepaměti, je starý lidový zvyk, vycházející z křesťanství, takzvané hrkání. Děti chodí s hrkačkami po vsi od Zeleného čtvrtka přes Velký pátek až po Bílou sobotu a hrkáním nahrazují zvonění kostelních zvonů, které podle pověsti odletěly do Říma. V sobotu pak zpívají a prosí hospodyně o vajíčka.
 
https://photos.app.goo.gl/1zj1BY16e7Dhrm5T9
31. 3. 2010
Brigáda SDH - úklid obce

Každoročně na jaře a na podzim provádějí hasiči v Bílkově a lidé, kterým záleží na tom, aby jejich obec byla čistá a hezká brigádu na úklid požární zbrojnice, místní komunikace a veřejných protranství. Hasiči při této příležitosti probudili ze zimního spánku stříkačku, otestovali její provozuschopnost a ta opět nezklamala.

https://photos.app.goo.gl/h3XShwd2WVdUh76r7
 
19. 3. 2010
Šipkový turnaj U Smrků

Zřejmě poslední turnaj tohoto druhu se konal za nevelké účasti v sále hopody U Smrků.
První a třetí místo si odnesli přespolní borci z Dobrohoště Mirek Ferdan a Pavel Javůrek a
druhé místo obsadil Michal Křížek. 

https://photos.app.goo.gl/YK2iJVjobW62svnW7
 
13. 3. 2010
Dětský maškarní bál

Každoročně touto dobou bílkovské děti netrpělivě očekávají, až se budou moci přijít ukázat ve své nové masce, zatančit si, zasoutěžit a samozřejmě i něco vyhrát. Letos přišlo do sálu hospody "U Pavla" 30 krásných a mnohdy originálních maškar. Velký dík za přípravu tohoto příjemného odpoledne patří členům SDH a jejich mladým pomocnicím.

https://photos.app.goo.gl/2tFh6PW8wmuVbwnb7
20. 2. 2010
Masopustní průvod Bílkovem

Letošního tradičního průvodu se zúčastnilo více než 30 veselých masek, které za mohutné podpory muzikantů obešli opět dům od domu celý Bílkov.
SDH za všechny zúčastněné děkuje všem občanům za vstřícnost a nemalé finanční prostředky, kterými průvod podarovali. Výtěžek z Masopustu bude jako obvykle investován do kulturního života v obci.

https://photos.app.goo.gl/JTNRSme56T2GpyUQA 
23. 1. 2010
Vyprávění o Jeruzalému

Povídání s promítáním fotografií o návštěvě „Svatého města“ Jeruzaléma v době vánočních svátků. Promítáním provázel Milan Kopečný.

https://photos.app.goo.gl/bjAgKEhnt6JguKT88
16. - 17. 1. 2010
Sudičky

Kdo Vám v dnešní nejisté době poví, jak se bude vyvíjet váš život, nebo čím bude vynikat Vaše dítě? Asi opravdu jedině sudičky. A ty zavítaly právě do Bílkova, aby upředly místním novorozencům pevnou a dlouhou nit osudu. Prozatím navštívily čtyři mladé rodiny a v případě zájmu dalších rodičů ochotně přijdou ke všem bílkovským miminkům.

https://photos.app.goo.gl/EkoKbwwkuYXYhJ797
10. 1. 2010
Tříkrálová sbírka

Každým rokem se uskutečňuje celostátní akce v rámci Charity ČR. Výtěžek Tříkrálové sbírky je tradičně určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí a to zejména v regionech, kde se sbírka koná. Přibližně desetina výnosu sbírky je určena na humanitární pomoc do zahraničí.
Během druhé neděle v lednu navštívila všechny bílkovské občany naše milá skupinka tří králů, kteří za koledu příspěvky vybrali do zapečetěné kasičky.
Rádi bychom poděkovali jak všem, kteří je u svých domovů přivítali a nějakou korunou podarovali, tak i samotným králům a jejich doprovodu za úsilí, které vložili do nezištné pomoci druhým.
 V letošním roce se v Bílkově podařilo získat tímto způsobem 10.025,- korun.

https://photos.app.goo.gl/bp4p1KmwWGqSmnCi6
1. 1. 2010
Novoroční výstup na Bábu

Již tradičně se na Nový rok vyráží mnoho lidí setkat s přáteli na nejvyšší vrchol v okolí, na Bábu. Letos trošku blátivý výstup ovšem mile překvapil rekordním počtem turistů ze širokého okolí, kterých se zde sešlo 250. Bílkovští hasiči měli pro všechny malý dárek a jako obvykle uvařili na zahřátí mnoho litrů grogu a čaje.

https://photos.app.goo.gl/vX5PeynoKMt2kGcGAComments